0

نگاهی به اهداف گروه اقتصادی بریکس

بریکس (BRICS) مخفف نام پنج کشور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. این گروه در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک گروه اقتصادی و سیاسی غیررسمی با هدف افزایش همکاری بین این کشورها و ایجاد یک بلوک جدید اقتصادی و سیاسی شکل گرفت.

کشورهای عضو بریکس از نظر اقتصادی و جمعیتی بسیار متنوع هستند. برزیل و آفریقای جنوبی در آمریکای جنوبی و آفریقا واقع شده‌اند، روسیه در اروپا و آسیای مرکزی، هند در آسیای جنوبی و چین در آسیای شرقی قرار دارد.

کشورهای عضو بریکس با داشتن بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان و بیش از ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی جهانی، یک نیروی اقتصادی مهم در جهان هستند. آنها همچنین نقش مهمی در مسائل سیاسی و امنیتی جهانی ایفا می‌کنند.

بریکس اهداف مختلفی را دنبال می‌کند، از جمله:

  • افزایش همکاری اقتصادی بین اعضای گروه
  • کاهش وابستگی به کشورهای غربی
  • ایجاد یک بلوک جدید اقتصادی و سیاسی
  • تقویت نقش کشورهای نوظهور در مسائل جهانی

کشور ایران هم از 4 ماه بعد با طی مراحل پذیرش وارد این گروه اقتصادی خواهد شد

در ترکیب این گروه سه کشور روسیه و برزیل و آفریقا تامین کننده مواد اولیه و خام فروش هستند و از طرفی چین و هند دو کشور تولید کننده و نیازمند مواد خام هستند.

چین و هند در شرایط اقتصاد فعلی نقش مهمی در اقتصاد جهان دارند

بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۳، چین و هند به ترتیب ۱۹٫۳۷۳ تریلیون دلار و ۳٫۷۳۶ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی داشته‌اند. این رقم‌ها به ترتیب معادل ۱۸٫۰۴ درصد و ۳٫۵۲ درصد تولید ناخالص جهانی است.

چین از سال ۲۰۱۰ بزرگ‌ترین اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. هند نیز در سال‌های اخیر رشد اقتصادی قابل توجهی داشته است و به یکی از اقتصادهای بزرگ جهان تبدیل شده است.این کشورها به عنوان دو اقتصاد نوظهور، پتانسیل بالایی برای رشد اقتصادی دارند.

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران که کشوری خام فروش محسوب میشود ،تعامل با کشورهای تولید کننده میتواند آثار مثبت خوبی بر اقتصاد ایران داشته باشد.عضویت در پیمان بریکس ایران را در دور زدن تحریم های غرب کمک کرده و صادرات نفت و گاز،مواد پتروشیمی و معادن را در شرایط رقابتی تر قرار میدهد که میتواند موجب فروش محصولات صادراتی این کشور با قیمت بالاتری نسبت به قیمت فعلی را رقم بزند.

اما در طرف مقابل کنار گذاشتن دلار در مبادلات تجاری هزینه های بیشتری را بر هر اقتصادی تحمیل خواهد کرد.چین در این میان سعی دارد با نقش ضابط مالی در روابط اقتصادی گروه های اقتصادی ،هم بتواند دسترسی ارزانتری به مواد خام داشته باشد و هم بتواند آرام آرام دلار را از صحنه اقتصادی جهان پس بزند.  موفقیت این کشور با ابهام های بزرگی روبه روست و در گروه آرامش و پایداری اقتصاد جهان است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tahlil-gar.com/?p=1000012489
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر

نظرات

0 نظر در مورد نگاهی به اهداف گروه اقتصادی بریکس

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.