0

گزارشی از آنچه در سال 2022 روی داد و آنچه باید در سال 2023 منتظرش بود.

61 بازدید

ابتدا نگاهی به آنچه که در بازارها در سال 2022 ثبت شده است میپردازیم:


 

تورم در سال 2022:

 

نرخ بهره در سال 2022:

 

تولید ناخالص داخلی در سال 2022:

 

ارزهای فیات در سال 2022:

 

بازار سهام در سال 2022:

 

بازار کریپتو در سال 2022:

بازار غذا و محصولات کشاورزی در سال2022:

 

بازار انرژی در سال 2022:

بازار کالاهای اساسی در سال 2022:

بازار فلزات گرانبها در سال 2022:

بازدهی اوراق قرضه در سال 2022:

جریان نقدینگی در سال 2022:

بازارهای مالی در حال تطبیق با نرخ بهره بالاتر هستند. این بدان معنا نیست که هرج و مرج پایان یافته است.


شاخص سهام آمریکا، از 14 دسامبر، زمانی که فدرال رزرو نرخ بهره را نیم درصد افزایش داد و جرمی پاول، رئیس بانک مرکزی گفت که سیاست گذاران هیچ برنامه ای برای شروع کاهش نرخ ها تا قبل از آن ندارند، 5 درصد کاهش یافته است. آنها مطمئن بودند که تورم به 2 درصد کاهش می یابد. او اعلام کرد: «سابقه تاریخی به شدت نسبت به سیاست‌های سست‌کننده پیش از موعد هشدار می‌دهد.

پایان پول ارزان در سال 2022 باعث ایجاد شوک در بازارها شد. سرمایه گذاران امیدوارند که هرج و مرج به زودی پایان یابد و کاهش نرخ بهره ممکن است در اواسط سال 2023 اتفاق بیفتد. با این حال، هشدار آقای پاول مانند تلاشی به نظر می رسد که این ایده را که خوش بینی نابجاست، به وجود آورد.

بازارها پس از اکثر جلسات فدرال رزرو در سال جاری سقوط کرده اند، زیرا سرمایه گذاران از لحن جنگ طلبانه آقای پاول متزلزل شده اند. در هر یک از پنج هفته بدترین سهام آمریکا در سال 2022، سهام حدود 5 درصد سقوط کرد. همه آنها بلافاصله قبل یا بعد از جلسه فدرال رزرو انجام شدند. از آنجایی که تورم که ابتدا توسط یک محرک مالی آزاد شد، ثابت‌تر از آنچه انتظار می‌رفت ثابت شد،  زمانی که بازار سهام در آمریکا در 3 ژانویه به اوج خود رسید، بازارهای اوراق قرضه تصور می کردند که مرز بالای نرخ بهره 0.25 درصدی فدرال رزرو تا پایان سال تنها 0.75 درصد افزایش خواهد یافت. اما این نرخ هم اکنون 4.5 درصد است.

 شدید سیاست های پولی محرک بسیاری از تلاطم هایی بود که در سال 2022 اقتصاد را تکان داد. سقوط قیمت سهام فناوری به قدری شدید بود که متا دو بار بیش از یک چهارم ارزش خود را در یک روز معاملاتی کاهش داد. بی ثباتی در بازارهای اوراق قرضه به حدی شدید بود که بازارهای انتشار شرکت ها و وام ها در بهار تحت تأثیر قرار گرفتند. صندوق‌های بازنشستگی بریتانیا در پاییز به دلیل تغییرات قیمت طلا به آشوب کشیده شدند و سقوط کریپتو چیزی را آشکار کرد که مقامات آمریکایی آن را «کلاهبرداری عظیم چند ساله» درFTX ، یک صرافی، که توسط سام بنکمن-فرید،  انجام شد، آشکار کرد. در 20 دسامبر، بانک مرکزی ژاپن با تغییر سیاست خود، بازارها را به هم ریخت نهایتا همه آنها با پایان ناگهانی دوران پول رایگان فاش شدند.

آیا اوضاع در سال 2023 آرام تر خواهد بود؟ 

نرخ‌های بهره در بیشتر کشورهای ثروتمند جهان نسبت به  15 سال گذشته بالاتر است، بنابراین به نظر می‌رسد که بیشتر شوک نرخ‌ها در گذشته بی‌خطر بوده است. به نظر می رسد که تورم حداقل در آمریکا در حال کاهش است. اگرچه بسیاری از کشورهای اروپایی هنوز با هزینه های بالای انرژی دست و پنجه نرم می کنند، به نظر می رسد افزایش قیمت در آنجا نیز کند شده است. شاید این تنظیم، هرچند دردناک، تا حد زیادی انجام شده باشد.

تفکر اشتباه بزرگی ساخته و پرداخته شده است:

 بین آنچه فدرال رزرو می گوید انجام خواهد داد و آنچه سرمایه گذاران از آن انتظار دارند، فاصله باقی می ماند. بانک مرکزی بر این باور است که ممکن است مجبور شود نرخ بهره را در سال 2023 به بالای 5 درصد افزایش دهد . این با انتظارات سرمایه گذاران مطابقت ندارد. علیرغم هشدارهای آقای پاول، سرمایه گذاران معاملات خود را روی یک صعود کوتاه بسته اند. و همچنان فکر می کنند که اولین کاهش نرخ ممکن است در تابستان اتفاق بیفتد.

به طور خلاصه، سیاست گذاران و سرمایه گذاران هنوز در مورد مهم ترین سؤالات با هم اختلاف دارند. تورم چقدر خواهد بود و تا کی ادامه دارد؟ نرخ ها در چه سطحی به اوج خواهند رسید؟ 

یکی دیگر از منابع عدم اطمینان این است که آیا آمریکا وارد رکود خواهد شد و اگر چنین است، چه زمانی. فدرال رزرو تخمین می زند که ممکن است در امان بماند

فدرال رزرو در سال 2023  تورم را حدود 2.9 تا 3.5٪  پیش بینی می کند. اگر رکود اتفاق بیفتد، سرمایه گذاران آماده نخواهند بود. تحلیلگران می گویند که سود می تواند در سال 2023 به میزان 7.6 درصد رشد کند که بسیار بالاتر از تولید ناخالص داخلی اسمی است.

در نهایت، تأثیرات نرخ بهره همچنان بر روی ارزش دارایی ها اثرگذار است . تا کنون، ریسک گریزترین بازارهای دارایی، مانند سهام، اوراق قرضه و ارزهای دیجیتال، تعدیل شده‌اند. در حوزه کریپتو، شرکت‌های بزرگ در معرض خطر واقعی قرار گرفته‌اند، زیرا برخی از پلتفرم‌های وام دهی، صرافی‌ها و صندوق‌های تامینی رو به نابودی هستند.

با این حال، شوک نرخ بهره هنوز می تواند شکاف هایی را در سایر نقاط سیستم مالی آشکار کند. و درد بیشتری در راه است. قیمت‌ها هنوز در بازارهایی که برای کاهش دارایی‌ها کندتر واکنش نشان میدهند ، مانند دارایی‌های خصوصی ، تنظیم نشده است.

نرخ بهره بر بازارهای مالی در سال 2022 مسلط شد. جای تعجب نیست که سرمایه گذاران آرزوی پایان آن را داشته باشند. با این حال، بحث های بزرگ در مورد تورم و نرخ بهره حل نشده باقی مانده است. امیدهای سرمایه گذاران برای رشد و سود بیش از حد از بین رفته به نظر می رسد. و اثرات افزایش نرخ بهره هنوز به تمام گوشه های سیستم مالی نفوذ نکرده است. سرمایه گذاران هر چه را که بخواهند باور کنند، هرج و مرج سال 2022 می تواند همچنان در سال 2023 ادامه داشته باشد.

مقاله از اکونومیست

ترجمه و تدوین از تحلیلگر

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tahlil-gar.com/?p=1000010052
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر

نظرات

0 نظر در مورد گزارشی از آنچه در سال 2022 روی داد و آنچه باید در سال 2023 منتظرش بود.

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.