0

از حباب گل لاله تا حباب کریپتو

42 بازدید

از حباب گل لاله تا حباب کریپتو کارنسی 

مقاله از مجله اکونومیک

ترجمه و تدوین سایت تحلیلگر


 FTX . سقوط او سخت و سریع بود. همین دو هفته پیش بود.  ftx ، صرافی ارز دیجیتال او که در آن زمان سومین صرافی بزرگ بود، 32 میلیارد دلار ارزش داشت. ثروت خود بنکمن در آن زمان  16 میلیارد دلار تخمین زده شد.

از نظر سرمایه‌داران خطرپذیر ( vc ) ، او نابغه مالی بود که می‌توانست در حین بازی‌های ویدیویی، سرمایه‌گذاران را شگفت‌زده کند. در واشنگتن، او چهره قابل قبول در بازار  کریپتو بود، با قانونگذاران ارتباط برقرار می کرد و تلاش هایی برای تأثیرگذاری بر مقررات بازار انجام می داد.

 

امروز چیزی جز 1 میلیون طلبکار خشمگین، ده ها شرکت کریپتو متزلزل و گسترش تحقیقات نظارتی باقی نمانده است. سقوط سریع ftx ضربه فاجعه باری به صنعتی با سابقه وارد کرده  و رسوایی به بار آورد. هرگز قبل از این، کریپتو تا این حد مجرمانه، بیهوده و بی فایده به نظر نمی رسید.

 

هر چه بیشتر در مورد علل مرگ ftx منتشر شود، داستان تکان دهنده تر می شود. قبلا بارها خود صرافی گفته بود که دارایی های مشتریان را به بازوی تجاری خود وام نمی دهد. با این حال، از 14 میلیارد دلار از این دارایی ها، گزارش شده است که 8 میلیارد دلار به آلامدا ریسرچ، یک شرکت بازرگانی متعلق به آقای بانکمن ، وام داده است و توکن‌های دیجیتالی خود را به عنوان وثیقه پذیرفته، که بدون هیچ گونه پشتوانه ای بوده. این یک فاجعه بود که  شکاف موجود در ترازنامه صرافی را آشکار کرد.

 پس از اعلام ورشکستگی ftx در آمریکا، صدها میلیون دلار به طور مرموزی از حساب های آن دزدیده شد.

 

سرقت های بزرگ، وام‌ها به خودی، فروپاشی یک شبه – اینها به واقعیت های FTX تبدیل شدند.، از حباب گل لاله در هلند در قرن هفدهم تا حباب مسکن در بریتانیای قرن هجدهم تا بحران‌های بانکی آمریکا در اوایل دهه 1900.  ارزش بازار همه ارزهای رمزنگاری شده به سقف سرسام آور تقریباً 3 تریلیون دلار رسید که از نزدیک به 800 میلیارد دلار در ابتدای سال 2021 افزایش یافت اما امروز به 830 میلیارد دلار بازگشته است.

 

مانند پایان هر فروپاشی، اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا کریپتو می‌تواند برای هر چیزی غیر از کلاهبرداری و گمانه‌زنی مفید باشد؟ ابتدا نوید یک فناوری بود که می توانست واسطه گری مالی را سریع تر، ارزان تر و کارآمدتر کند. اما هر رسوایی جدیدی که به بیرون میزند این احتمال را بیشتر می کند که سرمایه دچار وحشت شده و صنعت بی رمق تر شود. با این حال، این شانس وجود دارد که روزی نوآوری پایدار پدیدار شود، هر چند که رو به کاهش است.

 

در میان ویرانگریهای  هفته گذشته، به یاد آوردن پتانسیل زیربنایی این فناوری ارزش  فکر کردن را دارد. بانکداری الکترونیک به زیرساخت وسیعی برای حفظ اعتماد بین افراد تازه وارد نیاز دارد.

بلاک چین‌های عمومی بر روی شبکه‌ای از رایانه‌ها ساخته می‌شوند و تراکنش‌های آن‌ها را شفاف و در تئوری قابل اعتمادتر می‌سازند. زنجیره های باز و قابل تعامل می‌توانند در بالای آنها ساخته شوند، از جمله قراردادهای هوشمند . قوانین حاکم بر آن‌ها، می‌توانند به طور جمعی راهی هوشمندانه برای تشویق مشارکت‌کنندگان منبع باز ارائه دهد.

 

ناامیدکننده این است که 14 سال پس از اختراع بلاک چین بیت کوین، اندکی از این وعده محقق شده است. تئوری های دیوانه کننده کریپتو استعدادهایی را از فارغ التحصیلان باهوش به متخصصان وال استریت و سرمایه شرکت‌های مجازی ، دارایی‌های مستقل و صندوق‌های بازنشستگی جذب کرد. مقادیر زیادی پول، زمان، استعداد و انرژی برای ساخت کازینوهای مجازی به کار گرفته شده است. نسخه‌های کارآمد و غیرمتمرکز عملکردهای مالی اصلی، مانند مبادلات ارزی و وام‌دهی، وجود دارد. اما بسیاری از مصرف کنندگان، از ترس از دست دادن پول خود، به آنها اعتماد ندارند. در عوض از آنها برای حدس و گمان روی توکن های ناپایدار استفاده می شود. در اینجا پولشویی،فرار از تحریم و کلاهبرداری فراوان است.

 

با ارائه همه اینها، یک منتقد ممکن است بگوید که اکنون زمان تنظیم این صنعت است. اما یک جامعه سرمایه‌داری باید به سرمایه‌گذاران اجازه دهد تا ریسک کنند و بدانند که اگر شرط‌هایشان ضعیف شود، ضرر خواهند کرد. حتی زمانی که کریپتو در سراشیبی قرار گرفته است به سیستم مالی گسترده‌تر قابل مدیریت بوده است. حامیان ftx عبارتند از sequoia، یک شرکت vc کالیفرنیایی . توماسک، یک صندوق سرمایه گذاری مستقل سنگاپور؛ و طرح بازنشستگی معلمان انتاریو. همه پول از دست داده اند.

 

علاوه بر این، منتقدان باید بپذیرند که هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که کدام نوآوری به ثمر می رسد و کدام نه. مردم باید آزاد باشند تا زمان و هزینه خود را به انرژی همجوشی، کشتی‌های هوایی، متاورس و بسیاری از فناوری‌های دیگر اختصاص دهند که ممکن است هرگز به درد نخورند. Crypto تفاوتی ندارد. همانطور که اقتصاد مجازی توسعه می یابد، برنامه های کاربردی غیرمتمرکز ممکن است هنوز ظاهر شوند – چه کسی می داند؟ فناوری زیربنایی همچنان در حال بهبود است. ارتقاء بلاک چین اتریوم در ماه سپتامبر مصرف انرژی آن را به شدت کاهش داد و راه را برای انجام کارآمد حجم تراکنش های بالا هموار کرد.

 

رگولاتورها باید به جای تنظیم بیش از حد یا حذف رمز ارزها بر اساس دو اصل هدایت شوند. یکی این است که اطمینان حاصل شود که سرقت و کلاهبرداری مانند هر فعالیت مالی به حداقل رسیده است. مورد دیگر این است که سیستم مالی جریان اصلی را در برابر آسیب‌های رمزنگاری بیشتر مصون نگه دارد. اگرچه بلاک چین ها به صراحت برای فرار از مقررات طراحی شده اند، اما این اصول تنظیم نهادهایی را که به عنوان سوپاپ اطمینان برای کریپتو عمل می کنند، توجیه می کند. الزام صرافی ها برای پشتوانه سپرده های مشتریان با دارایی های نقدی یک گام واضح است. دومین مورد، قوانین افشا است که نشان می دهد، مثلاً، وام عظیم و مشکوکی به بازوی تجاری خودی داده شده است یا خیر. استیبل کوین‌ها، که قرار است ارزش خود را به ارز دنیای واقعی حفظ کنند، باید طوری تنظیم شوند که گویی ابزار پرداخت در بانک‌ها هستند.

 

حباب گل لاله یا نه؟

این که ارز دیجیتال زنده بماند یا مانند حباب گل لاله به یک کنجکاوی مالی تبدیل شود، در نهایت به مقررات بستگی ندارد. هرچه رسوایی های بیشتری به وجود بیاید، کل شرکت و آرزوهای آن بیشتر آلوده می شود. اگر سرمایه گذاران و کاربران بترسند که پولشان ناپدید شود، نوآوری معنایی ندارد. برای اینکه کریپتو دوباره رشد کند، باید کاربرد معتبری پیدا کند و این ابهامات را پشت سر گذاشته و اعتماد سرمایه گذاران را جلب نماید.

 

 

مقاله از اکونومیک

ترجمه و تدوین ،تحلیلگر

شنبه 28 آبان برابر با 19 نوامبر 2022

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tahlil-gar.com/?p=1000009544
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر

نظرات

0 نظر در مورد از حباب گل لاله تا حباب کریپتو

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.