0

مهمترین عاملی که میتواند منجر به حل بحران بازار شود

30 بازدید

سرمایه‌گذاران در هر چرخه مالی عبارات مالی را بیان می‌کنند. به این فکر کنید که «شایعه را بخرید، واقعیت را بفروشید» یا «بازارها می توانند بیش از آنکه شما متعادل بمانید غیرمنطقی باقی بمانند». این گفته‌ها قدرت ماندگاری دارند زیرا اغلب صادق هستند. امروزه، در بحبوحه یک نابسامانی کلی بازار، ارزش دارایی‌های ارزهای دیجیتال در حال سقوط است، و شعار لحظه‌ای این است که «وقتی جزر و مد از بین می‌رود، متوجه می‌شوی چه کسی برهنه شنا می‌کند».

 

 

رکود ارزهای دیجیتال وحشیانه بوده است. در ماه نوامبر ارزش بازار ارزهای دیجیتال تقریباً 3 تریلیون دلار بود. این رقم تا اواسط آوریل به 2 تریلیون دلار کاهش یافت و در حال حاضر با 40 درصد کاهش به تنها 800 میلیارد دلار رسید. بیت کوین به زیر 20000 دلار سقوط کرده است که پایین ترین سطح از اواخر سال 2020 است. مخالفان کریپتو مدت ها استدلال می کردند که این بازار ارزش سرمایه گذاری ندارد. مگر اینکه قصد پولشویی داشته باشید آنها نابودی آن را پیش بینی کرده بودند.

 سقوط های اخیر آنها را متقاعد خواهد کرد که حق با آنهاست. در واقع تصویر کاملاً متفاوت است: یک فرآیند مرتب‌سازی در حال انجام است.

 

سقوط کریپتو بخشی از آن رکود گسترده تر است. تورم داغ بانک‌های مرکزی را مجبور به تشدید سیاست‌های پولی می‌کند و باعث فروش دارایی‌های پرریسک‌تر یا طولانی‌مدت می‌شود. پس از فروش سنگین در 18 مه، شاخص nasdaq 29 درصد از سقف خود کاهش یافت. شاخص s & p 500 نیز 18 درصد کاهش یافته است.

 

 

با این حال، کریپتو در صدر فهرست دارایی‌های سفته‌بازی است که در حال شکست هستند.

 terra را در نظر بگیرید، یک استیبل کوین الگوریتمی ، که ارزش آن توسط دارایی دیگری پشتیبانی می شود و ظاهراً آن را قابل اعتماد می کند. بر روی کاغذ، کاربران می‌توانند 1 دلار از ترا را در ازای یک دلار ارز دیجیتال دیگر، لونا، که برای پاسخگویی به تقاضا منتشر می‌شود، بازخرید کنند. اما قیمت لونا در اوایل ماه مه شروع به سقوط کرد.

 عجله ای برای بازخرید وجود داشت. با افزایش عرضه لونا، قیمت آن سقوط کرد. در 10 مه 350 میلیون توکن لونا وجود داشت. در حال حاضر 6.5 تریلیون ساخته شده است

لونا در اوج خود 40 میلیارد دلار ارزش داشت و 18 میلیارد دلار از استیبل کوین خود حمایت می کرد. با نگاهی به  گذشته این طرح دیوانه به نظر می رسد.

 

 

در وسط این دو حالت افراطی، تتر، بزرگترین استیبل کوین قرار دارد که در 12 مه برای مدت کوتاهی به زیر ارزش اسمی خود یعنی 1 دلار به ازای هر توکن سقوط کرد. می گوید که توسط دارایی هایی مانند پول نقد، اوراق خزانه داری و بدهی شرکت ها پشتیبانی می شود، اما شفافیت آن افتضاح است.

تتر از افشای ترکیب دقیق دارایی خودداری می کند و ادعا می کند که این راز مخفی آن است. قبلاً توسط دادستان کل نیویورک به دلیل گمراه کردن سرمایه گذاران جریمه شده بود. با تشدید فروش گسترده تر بازار در هفته های گذشته، دارندگان آن عصبی شده اند. دارندگان تتر حدود 9 میلیارد دلار توکن، تقریباً 10 درصد از کل، بازخرید کردند.

 

سقوط ارزش برخی از ارز رمزها به معنای این است که سرمایه گذاران اکنون کاری را انجام می دهند که قرار است انجام دهند: جریمه کردن ابزارهایی که اساساً دارای نقص هستند یا توسط سازمان هایی صادر شده اند که بد اداره می شوند.

 با این حال، ریزش های اخیر جرقه درخواست‌هایی را برای ورود دولت ها را به  راه انداخته است. سرمایه گذاران در خطر سقوط هستند. و نوسانات هنوز می تواند به سیستم مالی این بازار سرایت کند.

 

برخی از منتقدان مایلند سیستم رمزنگاری ممنوع شود. دیگران مایلند که آن را به شدت تنظیم کند، بانک ها هم در صف این گروه هستند. برخی دیگر خواهان مقررات هستند، اما نگرانند که این ممکن است به عنوان یک تایید رسمی تفسیر شود. مشکل این است که یک سرکوب شدید، مزایایی را که کریپتو در نهایت وعده می دهد، از جمله محصولات مالی جدید که بانک های ضعیف را دور می زند،. نوآوری در حقوق مالکیت؛ و امکان یک سیستم مالی کمتر متمرکز را به خطر می اندازد.

 

پس دولت ها باید چه کار کنند؟ بهترین راه تسریع روند مرتب سازی است که در حال انجام است. کلید این امر اطلاعات قابل اعتمادتر است تا کاربران و مؤسسات خرده فروشی بتوانند به طور مؤثرتری در برابر تقلب محافظت کنند. به ویژه، استیبل کوین ها باید مجبور شوند که پشتوانه خود را افشا کنند

دارایی ها چیست، کجا نگهداری می شوند و چه کسی آنها را کنترل می کند. دولت امریکا می‌تواند از صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال در آمریکا، که تحت نظارت هستند، بخواهد تا مشخص کنند کدام توکن‌ها استانداردهای افشا را دارند.

 

به هر حال شفافیت مالی در این بازار در زمان فعلی میتواند کمک بالایی برای حل بحران کند این اقدام اگر از سمت دولت ها انجام نشود باید توسط منتشر کنندگان رمز نگاری انجام شود.

سرمایه گذاران نیز باید به شرکت های شفاف توجه داشته باشند تا آنهایی که عملیات های خود را مخفی میکنند.

 

مقاله از اکونومیک

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tahlil-gar.com/?p=1000009497
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر

نظرات

0 نظر در مورد مهمترین عاملی که میتواند منجر به حل بحران بازار شود

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.