0

Wash trading چیست؟

Wash trading چیست؟


معامله شستشو فرآیندی است که به موجب آن معامله گر اوراق بهاداری را خریداری کرده و می فروشد تا اطلاعات گمراه کننده را به بازار عرضه کند. در برخی موارد معاملات شستشو توسط یک معامله گر و یک دلال که با یکدیگر تبانی می کنند انجام می شود و در موارد دیگر معاملات شستشو توسط سرمایه گذاران انجام می شود که هم خریدار و هم فروشنده اوراق بهادار هستند. طبق قوانین ایالات متحده تجارت شستشو غیرقانونی است.

 

نکات کلیدی

  • معامله شستشو یک نوع معامله غیرقانونی است که در آن یک معامله گر و یک دلال با ارائه اطلاعات گمراه کننده به بازار با یکدیگر تبانی می کنند.
  • شرکت های معاملاتی با فرکانس بالا و صرافی های ارزهای دیجیتال از معاملات شستشو برای دستکاری قیمت ها استفاده می کنند.

درک معاملات شستشو

پس از تصویب قانون بورس کالا در سال 1936 قانونی که معامله شستشو را تصویب می کرد توسط دولت فدرال ممنوع شد. همچنین معامله کالاها در بورس های تحت نظارت انجام می شد. قبل از ممنوعیت آنها در دهه 1930 معاملات شستشو یک روش رایج برای دست اندرکاران سهام جهت نشان دادن علاقه دروغین به سهام در تلاش برای افزایش ارزش بود به طوری که این دستکاری ها می توانستند پول کمی را در سهام ایجاد کنند.

مقررات کمیسیون تجارت آتی کالا (CFTC) همچنین معامله گران را از سودآوری در معاملات شستشو منع می کند حتی اگر آنها ادعا کنند که از مقاصد معامله گران مطلع نبوده اند.

IRS همچنین مقررات سختگیرانه ای در مورد معاملات شستشو دارد و از مالیات دهندگان می خواهد از کسر خسارات ناشی از فروش لباسشویی خودداری کنند. IRS معامله شستشو را به عنوان معامله ای توصيه مي كند كه ظرف 30 روز پس از خريد اوراق بهادار رخ مي دهد و منجر به ضرر مي شود.

 

معامله شستشو و معامله فرکانس بالا

معاملات شستشو در سال 2013 درست به عنوان پدیده معاملات با فرکانس بالا در حال گسترش بود. معاملات با فرکانس بالا عبارت است از استفاده از کامپیوترهای فوق سریع و اتصالات پرسرعت اینترنت برای انجام ده ها هزار معامله در ثانیه.

از سال 2012 بارت چیلتون کمیسر وقت کمیسیون معاملات آتی کالا قصد خود را برای تحقیق در مورد صنعت معامله فرکانس بالا به دلیل نقض قوانین معامله شستشو و با توجه به این که شرکت هایی با این فناوری به راحتی می توانند معامله شستشو را انجام دهند اعلام کرد .

در سال 2014 کمیسیون اوراق بهادار و (SEC) اوراق بهادار Wedbush را به دلیل عدم “کنترل مستقیم و انحصاری بر تنظیمات در سکوهای معاملاتی مورد استفاده مشتریان خود” متهم کرد. نقصی که برخی معامله گران فرکانس بالا را قادر به انجام معاملات شستشو و سایر رفتارهای ممنوع و دستکاری کننده کرد.

همچنین مشخص شده است که معاملات شستشو در معاملات در صرافی های ارزهای دیجیتال نقش دارد. طبق تحقیقات موسسه Blockchain Transparency بیش از 80 درصد از 25 جفت معاملاتی برتر بیت کوین در صرافی های ارزهای دیجیتال در سال 2018 به صورت شستشو انجام شد.

 

نمونه هایی از معاملات شستشو

معاملات شستشو اساساً معاملاتی هستند که یکدیگر را لغو می کنند و به همین دلیل ارزش معاملاتی ندارند. اما از آنها در موقعیت های مختلف معاملاتی استفاده می شود.

به عنوان مثال معاملات شستشو در رسوایی LIBOR برای پرداخت سود دلال هایی که پنل های ارائه LIBOR را برای ین ژاپن دستکاری کردند مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به اتهامات ثبت شده توسط مقامات مالی بریتانیا معامله گران UBS با 9 شرکت معامله شستشو و با یک شرکت دلالی اقدام کردند تا به دلیل نقش آن در دستکاری نرخ 170.000 پوند هزینه به عنوان پاداش برای شرکت LIBOR دریافت کنند.

معاملات شستشو همچنین می تواند جهت تولید حجم جعلی برای سهام و پمپاژ قیمت آن استفاده شود. فرض کنید یک معامله گر XYZ و یک شرکت دلالی برای خرید و فروش سریع سهام ABC با هم تبانی می کنند. با توجه به فعالیت سهام سایر معامله گران ممکن است برای جا به جایی قیمت آن به ABC پول واریز کنند. سپس XYZ سهام را کوتاه می کند و در نتیجه از حرکت نزولی قیمت آن سود می برد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tahlil-gar.com/?p=1000005680
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر

نظرات

0 نظر در مورد Wash trading چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.