0

ارز رمز ایرانی با پشتوانه طلا راه اندازی شد

119 بازدید

ارز رمز ایرانی با پشتوانه طلا راه اندازی شد.


چهار بانک ایرانی به همراه شرکت ققنوس ارز دیجیتال ایرانی به نام «پیمان» را راه‌اندازی می‌کنند که دارای پشتوانه طلا است.

سؤال: چرا ایران می‌خواهد وارد بازار ارز دیجیتال شود و این کار با چه هدفی انجام می‌شود و چه منافعی برای ایران ایجاد می‌کند؟

پاسخ: جدای از ارز پیمان و شبکه ققنوس، به‌طور کلی ارزهای دیجیتال یا همان کریپتو یک پدیده نوظهور و آینده دار هستند و ایران پتانسیل بالایی برای بهره‌مندی از این صنعت و تبدیل شدن به یکی از قطب‌های اصلی آن دارد. موقعیت جغرافیایی عالی، علاقه‌مندی زیاد مردم و شرایط سیاسی منحصر به فرد همه‌چیز را برای این هدف مهیا ساخته است. دور زدن تحریم‌های بانکی یکی از مواردی است که ایران نمی‌تواند از آن چشم‌پوشی کند و به‌نوعی تمام منافع ایران در این مهم خلاصه می‌شود.

سؤال: آیا این ارز دیجیتال ساختاری همانند بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال معروف جهانی خواهد داشت یا فقط سند قطعه طلایی است که در اینترنت مبادله می‌شود؟

پاسخ: طبق چیزی که در وایت پیمر ققنوس نوشته شده است، این شبکه بر اساس ساختار استلار بوده و تمرکز آن روی برقراری ارتباط امن و مطمئن بین افراد حقیقی و مؤسسات مالی است. ارز پیمان دارایی داخلی و اصلی این شبکه بوده اما به گفته تیم ققنوس، می‌توان روی این شبکه انواع املاک و دارایی‌های منجمد را تبدیل به توکن‌های دیجیتال کرد و به مبادله آن‌ها پرداخت. جهانی بودن این شبکه را نمی‌توان با اطمینان گفت زیرا باید تحت نظارت نهادهای قانون‌گذار یک منطقه فعالیت کند.

سؤال: اگر مانند دیگر ارزهای دیجیتال دیگر است آیا ماینرها هم می‌توانند از این سیستم کسب درآمد داشته باشند؟

پاسخ: خیر این شبکه مبتنی بر ماینینگ نیست و سیستم درآمدی آن بر اساس کارمزد معاملات و تبادلات است.

سؤال: قبلاً مواردی پیش آمده که مؤسسات مالی در ایران به‌عنوان اینکه طلا در این موسسه مالی وجود دارد شروع به فروش اینترنتی طلا کرده‌اند؟ ولی بعد از مدتی مشخص شد که این طلاهای فروخته شده به‌صورت فیزیکی وجود ندارد و باعث مشکلات فراوانی برای مردم شد، به نظر شما آیا احتمال وجود دارد این بار هم‌چنین شود و یا برای جلوگیری چه راهکارهایی می‌توان انجام داد؟

پاسخ: بله این یکی از چالش‌های ققنوس است و باید شفاف‌سازی کاملی در این خصوص صورت گیرد تا جای هیچ شکی باقی نماند. اساس سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین حذف نیاز به اعتماد است. ققنوس یک سری شرایط نگهداری از طلای پشتوانه را به میزبان‌ها اعلام کرده است اما باز هم کاربران مجبور به اعتماد خواهند بود که واقعاً به همان اندازه توکن‌ها طلای پشتوانه وجود دارد.

سؤال: بیت کوین را می‌توان در صرافی‌ها فروخت و به ارز فیزیکی دست پیدا کرد، آیا برای این ارز هم چنین راهکاری اندیشیده شده است که اگر کسی بخواهد ارز خود را به‌صورت طلا دریافت کند آن را در جایی با طلا معاوضه کند؟

پاسخ: در وایت پیپر ققنوس نوشته شده است که کاربران می‌توانند در ازای توکن خود، از میزبان‌ها طلا دریافت کنند اما جزئیات این کار هنوز مشخص نیست.

سؤال: آیا امکان هک یا دستکاری برای کم و زیاد کردن ارز یا حتی اختلاس منابع در این سیستم وجود خواهد داشت؟ چه راهکاری ایران اندیشیده است؟

پاسخ: در این خصوص هم باید شفاف‌سازی درست صورت بگیرد. چیزی که ما از ققنوس داریم فعلاً فقط یک سپیدنامه است. ققنوس در این سپیدنامه مدعی شده که راهکارهای ضد پول‌شویی و KYC اعمال می‌کند.

سؤال: این ارز در اختیار چه کسانی قرار خواهد گرفت و آیا قابل معامله به‌صورت بین‌المللی هم می‌باشد؟

پاسخ: بخش زیادی از ارز پیمان به بازار عرضه خواهد شد و در صرافی که برای آن در نظر گرفته خواهد شد معامله می‌شود. بخشی هم برای توسعه و بهبود شبکه به میزبان‌ها و مؤسسین ققنوس خواهد رسید. امکان معامله بین‌المللی به قوانین و پذیرش نهادهای قانون‌گذار خارجی بستگی خواهد داشت اما به‌احتمال فراوان روی صرافی‌های بزرگ بین‌المللی که عمومی هستند، شاهد معامله این ارز نخواهیم بود.

سؤال: آیا این تجربه قبلاً در کشورهای دیگر هم مورداستفاده قرار گرفته است؟ چه مشکلاتی در این مسیر فکر می‌کنید وجود خواهد داشت؟

پاسخ: ایده استاندارد طلا برای توکن‌های دیجیتال به‌صورت رسمی توسط هیچ کشوری تاکنون اجرایی نشده است اما در سال ۲۰۱۷ حرف و حدیث‌هایی از آن وجود داشت. با این حال چندین و چند نمونه خارجی توکن با پشتوانه طلا داریم که به‌صورت مستقل عمل می‌کنند و مانند پیمان تحت حمایت بانک‌ها نیستند. مهم‌ترین چالشی که پیمان خواهد داشت جلب اعتماد و شفاف‌سازی است و بعد از آن مسائل قانونی مالکیت توکن‌ها خواهد بود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tahlil-gar.com/?p=1000003582
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر

نظرات

0 نظر در مورد ارز رمز ایرانی با پشتوانه طلا راه اندازی شد

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.