0

بانک ها در مسیر سود سازی یا کاور موقتی زیان؟

45 بازدید

بانک ها بر اساس چند مشکل اساسی از ابتدای دهه ۹۰ در مسیر زیان سازی قرار گرفتند و این مسیر نهایتا صنعت بانکداری کشور را به چالش های بزرگی کشاند به طوری که در سالهای گذشته پس لرزه های این چالش بزرگ در موسسه های اعتباری احساس شد.

اما واقعا عامل اصلی که بانک ها را به این مسیر کشاند چه بود؟

به طور کلی چند مولفه را در این زمینه میتوان بررسی کرد.

۱-بالا تر رفتن سود پرداختی به سپرده ها از منابع درآمدی بانک ها

۲-سرمایه گذاری بانک ها در مسیرهای غلط

۳-عدم وصول معوقات بزرگ 

۴-هزینه های غیر ضروری بالا(تعداد شعب)

با روی کار آمدن دولت جدید در سال ۹۲ ،سیاست انقباظ پولی در کشور برای مهار نرخ تورم بنا شد،این سیاست  در کشورهای دیگری در سالهایی که اقتصاد آنها با تورم های بالایی مواجه شده بود ،اجرا شده   و موفقیت آمیز بوده است. با بالا بردن میزان بازدهی سرمایه نسبت به بازارهای رقیب دولت ها توانسته بودند که شرایط سرازیر شدن سرمایه گذاریها از منابع سفته بازی به بانک ها را فراهم  و نقش فزاینده ای در مهار تورم ایفا کنند. دولت یازدهم هم  با این سیاست قصد کنترل تورم را داشت و موفقیت آمیز هم بود. 

اما مشکل اصلی در عدم شناسایی منابع برای پرداخت سود به سپردها بود در واقع بانک ها با سه عامل سرمایه گذاری در منابعی که با تولید رابطه ای نداشت/رکورد در بازارهایی که بانک ها خود سرمایه گذار بودند مثل مسکن و عدم وصول معوقات بزرگ با چالشی به نام نقدینگی مواجه شدند.و این چالش آنها را به ناچار به مسیر زیان سازی رساند.البته در این بین بانک هایی هم بودند که با هوشمندی در این مسیر قرار نگرفتند،بانک پاسارگاد نمونه ای خوب از این بانک ها که با سرمایه گذاری در منابع تولیدی مناسب توانسته است از ورود زیان های سنگین به صورت های مالی خود جلوگیری کند.

به هر حال امروز بانک ها با زیانهای سنگینی دست و پنجه نرم میکنند. یکی از مشکلات برخی از بانک ها سرمایه گذاری های عظیم در بخش مسکن است که با رکود در مسکن ،بخش اعظمی از سرمایه گذاری ها عملا بلوکه شده. 

قاعدتا با اعمال افزایش سرمایه بر محل تجدید ارزیابی با به زبان ساده با به روز کردن دارایی ،در کوتاه مدت زیان بانک ها از صورت های مالی آنها پاک خواهد شد،اما آیا واقعا با شرایط رکود در مسکن/عدم پرداخت معوقات بزرگ بانکی/و ادامه رقابت بر سر پرداخت سود بیشتر، سالهای آینده  در صورت های مالی بانک ها زیان وجود نخواهد داشت؟

سوال مهم دیگری اینجاست در صورت های مالی برخی بانکها زیان های سنگینی نهفته است که برای جبران آن باید افزایش سرمایه های بالایی داده شود. بر همین اساس به نظر میرسد بر اساس تناسب میزان زیان و میزان دارایی و همچنین پیشنهاد هیت مدیره در رابطه با افزایش سرمایه ، اغلب بانک ها از افزایش سرمایه های مرحله ای استفاده کنند. به این معنا که آنها در دو مرحله یا چند مرحله افزایش سرمایه بدهند تا از این طریق با استفاده از قانون میتوز بتوانند زیان های خود را کاور کنند.

بر همین اساس میتوان شرکت در افزایش سرمایه و سهامداری برای بعد از آن را در این گروه سود ده پیش بینی کرد.

امیداریم با اعمال تغییراتی بنیادی بانکها به مسیر سود سازی برسند ،چرا که اگر در این مسیر قرار نگیرند دیگر دارایی به روز شده ای نیست که زیان ها را از صورت های مالی پاک کند.

محمد موسوی

سایت تحلیلگر

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tahlil-gar.com/?p=1000000568
اشتراک گذاری:
واتساپتوییتر

نظرات

0 نظر در مورد بانک ها در مسیر سود سازی یا کاور موقتی زیان؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.